| 画像 |
| メーカー | EPSON | EPSON | EPSON | EPSON | EPSON |
| Package/Case | 4-SOJ, 5.08mm pitch | 4-SOJ, 5.08mm pitch | 4-SOJ, 5.08mm pitch | 4-SOJ, 5.08mm pitch | 4-SOJ, 5.08mm pitch |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | MC-156 | MC-156 | MC-156 | MC-156 | MC-156 |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Frequency | 32.768 kHz | 32.768 kHz | 32.768 kHz | 32.768 kHz | 32.768 kHz |
| FrequencyStability | - | - | - | - | - |
| FrequencyTolerance | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm |
| LoadCapacitance | 12.5pF | 12.5pF | 12.5pF | 12.5pF | 12.5pF |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 65 kOhms | 65 kOhms | 65 kOhms | 65 kOhms | 65 kOhms |
| OperatingMode | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| MountingType | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Size/Dimension | 0.280 L x 0.098 W (7.10mm x 2.50mm) | 0.280 L x 0.098 W (7.10mm x 2.50mm) | 0.280 L x 0.098 W (7.10mm x 2.50mm) | 0.280 L x 0.098 W (7.10mm x 2.50mm) | 0.280 L x 0.098 W (7.10mm x 2.50mm) |